Instrukcja włączania napisów na YouTube

Doszły mnie słuchy, że niektórzy mają problem z włączeniem napisów przy filmach w serwisie YouTube. Zazwyczaj wynika to z faktu, że niezbyt często jest to komuś potrzebne.

Od dłuższego czasu YouTube umożliwia wyświetlanie tekstu na dwa sposoby.

Pierwszym jest automatyczne rozpoznawanie mowy przez serwis i przekładanie jej na wyświetlany skrypt. Niestety najczęściej ta funkcja strasznie kuleje. Dobre rozpoznawanie mowy nie jest prostą rzeczą do zrobienia i większość treści jest, delikatnie mówiąc, źle odczytywane.

Drugim sposobem jest własnoręczne zrobienie napisów np. w formacie SRT i przypięcie ich do filmu. Z tej metody korzystamy. Dzięki temu mamy pełna kontrolę nad czasami synchronizacji oraz zawartością

No dobra, ale jak te napisy właczyć przy odtwarzaniu? Otóż w prawym dolnym rogu okna filmu znajduje się ikona przypominająca wizytówkę. O tutaj:
Lokalizacja menu napisów

Klikamy ją, po czym pokazuje się menu wyboru opcji napisów.

Włączone napisy

Jeżeli jest zaznaczona opcja “Wył.” i wybrany jakiś dziwny język, to klikamy “Wł.” i wybieramy odpowiedni język z listy. W menu Opcje możemy dostosować sobie trochę wygląd i położenie napisów. Po upewnieniu się, że wszystko jest jak trzeba, ponownie klikamy ikonę wizytówki i cieszymy się profesjonalnym tłumaczeniem.

Włączone napisy

Mam nadzieję, że ta instrukcja się przyda i rozwieje wszelkie wątpliwości. W razie czego – pytajcie.